Úvod / Choroby / Multiformný glioblastóm

Multiformný glioblastóm

Multiformný glioblastómMultiformný glioblastóm čiže glioblastoma multiforme je jedným z mozgových nádorov. Všeobecne platí, že tieto nádory bývajú skôr nezhubné, ale môžu človeka ohroziť svojim rastom v blízkosti mozgu. Glioblastóm je iný - chová sa výrazne zhubne a prognóza pacientov s glioblastómom nebýva dobrá.

Multiformný glioblastóm a jeho príčiny:


Presná príčina tejto formy rakoviny nie je známa. Častejšie sa vyskytuje u starších mužov nad 50 rokov, možný je nejaký genetický predpoklad kombinovaný s vplyvmi okolitého prostredia, ale nič konkrétneho sa doteraz nezistilo. Výskyt býva častejší u pacientov s neurofibromatózou, Turcotovým syndrómom a Von Hippel-Lindauovou chorobu.

Tumor vzniká z buniek, ktoré sa označujú astrocyty a patrí teda medzi tzv. Astrocytómy (multiformný glioblastóm je v podstate jeden z najnebezpečnejších astrocytómom). Astrocyt tvorí zjednodušene povedané určitú podporu vlastným nervovým bunkám a podieľa sa na bariérovej ochrane mozgu pred škodlivinami z krvného obehu.

Prejavy:

Záleží samozrejme na mieste, kde tumor vznikol. Rastie agresívne a poškodzuje okolité mozgové tkanivo. Môžu sa začať objavovať epileptické záchvaty, poruchy citlivosti a hybnosti niektorých častí tela. Väčšie nádory môžu spôsobiť opuch mozgu a rozvoj vnútrolebečného pretlaku, ktorý sa prejavuje nevoľnosťou, zvracaním a bolesťami hlavy.

Nádor s obľubou vytvára metastázy, ktoré sú však obvykle lokalizované vnútrolebečne a nie inde v tele. Nájsť sa môžu aj na mozgových plenách a v mozgových komorách.

Diagnostika:

Určité podozrenie, že niečo nie je v poriadku, väčšinou vysloví neurológ a z jeho odporúčaní sa vykoná CT vyšetrenie mozgu (eventuálne jeho magnetická rezonancia), ktoré nádorové tkanivo objaví.

V niektorých prípadoch sa vykoná na vyšších neurochirurgických pracoviskách odber vzorky nádoru tenkou ihlou, alebo odber vzorky po chirurgickom otvorení lebky.

Liečba:

Liečebné metódy sú veľmi ťažké, jedinou možnosťou je včasné neurochirurgické riešenie, ak je však možné. Nádor pomerne nepríliš uspokojivo reaguje na ožarovanie aj chemoterapiu a prognóza chorých nebýva dobrá. Na tlmenie príznakov sa niekedy podávajú kortikoidy na zníženie opuchu mozgu a lieky proti epilepsii. Aj pri plnej liečbe sa dožitie väčšinou počíta na mesiace.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *