Úvod / Choroby / Mrľa detská

Mrľa detská

Mrľa detskáMrľa detská (Enterobius vermicularis) je pomerne rozšíreným parazitom, ktorý sa s obľubou vyskytuje a šíri v detských kolektívoch. Nákazu týmto parazitom môžeme zaradiť medzi tzv. "Choroby špinavých rúk", nízka úroveň hygieny totiž k šíreniu mrľe napomáha. 

Mrľa detská príčiny:  


Mrľa je črevný parazitický červ, ktorý dosahuje dĺžku asi 1 cm. K nákaze dochádza vtedy, ak sú jeho vajíčka prehltnuté a dostanú sa do tráviaceho traktu. K prenosu dochádza pri bežnom kontakte (choroba špinavých rúk) alebo ak vajíčka kontaminujú potraviny. Z vajíčok sa v črevnej časti tráviaceho traktu vyliahnu samce a samičky mrľe.

Samičky sú oplodnené a potom kladú vajíčka. Kladenie prebieha obvykle v noci, samička vylezie až ku konečníka a vajíčka kladie do tejto oblasti. To je spojené s nepríjemnými vnemami svrbenia konečníka. Človek sa škriabe, čím sa mu vajíčka dostanú za nechty a môžu sa ďalej šíriť - buď ich postihnutý časom sám zhltne (tzv. autoinfekcia), alebo prenesie na niekoho iného.

Prejavy:  

Ako už bolo povedané vyššie, infekcia mrle sa prejavuje najmä svrbením konečníka a to skôr v noci. Dieťa potom môže byť nevyspaté, unavené a podráždené. Časté škrabanie v oblasti konečníka môže narušiť kožný kryt a viesť k bakteriálnym kožným infekciám.

Diagnostika:  

Okrem zistených, vyššie zmienených ťažkostí je nutné preukázať prítomnosť vajíčok mrľe detskej. To sa zvyčajne vykonáva ráno pred prvou stolicou pomocou špeciálnej lepiacej pásky, ktorá sa nalepí do okolia konečníka a potom sa dá dole. Ak sú v tejto oblasti vajíčka, zostanú prilepené na páske a lekár si ich môže prezrieť pod mikroskopom.

Prevencia:  

Hlavnou prevenciou je dostatočná hygiena, ktorá zníži riziko prenosu vajíčok. Možno jedine odporučiť pravidelné umývanie rúk mydlom a oplachovanie potravín, ktoré by mohli byť kontaminované. Pranie spodnej a posteľnej bielizne je veľmi účinné, vajíčka sú pri praní za vyšších teplôt spoľahlivo zničené.

Liečba: 

Liekom voľby je odčervovacia zlúčenina, ktorá sa nazýva pyrvínium. Predpisuje ju lekár a je to pomerne spoľahlivý prostriedok k hubeniu mrľe. Pyrvínium môže ako nežiaduci účinok zafarbiť moč do červena, ale inak je prakticky neškodné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *