Úvod / Choroby / Molusky

Molusky

MoluskyMolusky sú kožné infekčné ochorenie detského veku, ktoré často privádza rodičov s deťmi do ambulancie kožného lekára.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa lieči? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Príčinou je infekcia vírusom, ktorý sa odborne označuje ako Molluscum contagiosum [moluskum kontagiózum]. Vírus sa prenáša dotykom a telesnými tekutinami vrátane slín. Okrem toho môže ľahko kontaminovať zdieľané predmety dennej potreby ako je oblečenie, uteráky a hračky ,a šíriť sa ich spoločným používaním.

U dospievajúcich a dospelých ľudí sa vírus môže prenášať sexuálnym stykom. Vyššie riziko nákazy a rozšírenia infekcie je u chorých s oslabenou imunitou.

Prejavy:

Molusky vyzerajú ako malé červenkavé guľovité pľuzgieriky na koži veľkosti do niekoľkých milimetrov, na vrcholku každého pľuzgierika je drobná vkleslinka. Väčšinou sa ich vyskytuje väčší počet a môžu byť kdekoľvek na tele. Molusky nebolia, ale niekedy môžu svrbieť a dieťa si ich rozškrábe. Po rozškriabaní sa môžu ložiská infikovať baktériami (impetiginizace).

Diagnostika:

Diagnózu väčšinou určuje skúsený kožný lekár na podklade základného fyzikálneho vyšetrenia pacienta. Ďalšie vyšetrovacie metódy nie sú väčšinou nutné.

Liečba:

V ambulancii kožného lekára je možné ochorenie ľahko odstrániť pomocou rôznych ostrých nástrojov, prípadne je ich možné odstrániť laserom alebo zmrazením. K dispozícii sú aj lieky vo forme mastí, ktoré majú o niečo nižšiu účinnosť, ale na druhú stranu sú niekedy vhodnejšie - niektoré deti odstraňovanie molusiek príliš dobre neznášajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *