Úvod / Choroby / Mikroskopická kolitída

Mikroskopická kolitída

Mikroskopická kolitídaMikroskopická kolitída patrí medzi zaujímavé črevné zápaly a v poslednej dobe sa stále viac dostáva do popredia záujmu gastroenterológov. Zistilo sa, že je zodpovedná za niekoľko črevných ťažkostí, ktoré boli mylne považované za prípady dráždivého čreva.

Príčiny mikroskopickej kolitídy:


Presná príčina choroby nie je známa, mikroskopická kolitída sa priraďuje k nešpecifickým črevným zápalom (Crohnova choroba a ulcerózna kolitída). Podobne ako u týchto chorôb sa aj na vzniku mikroskopickej kolitídy podieľa imunitný systém, ktorý svojou zvýšenou aktivitou vyvoláva zápal črevnej steny.

Prečo k zvýšenej aktivite imunity dochádza nie je jasné, zrejme ide o kombinované pôsobenie črevného obsahu (možný vplyv potravín a niektorých liečiv ako sú nesteroidné protizápalové lieky) a určitého genetického predpokladu. Typicky postihnuté bývajú ženy stredného veku, chorobu však nachádzame aj u mužov.

Prejavy:

Mikroskopická kolitída sa prejavuje častejšími vodnatými hnačkami, v stolici nebýva prítomná krv ani hlien. Hnačky sú zrejme spôsobené zníženou schopnosťou zápalom narušenej sliznice vstrebávať minerály a vodu. Pacienti sa tiež sťažujú na nadúvanie a kŕče brucha. Oproti Crohnovej chorobe a ulceróznej kolitíde sa u mikroskopickej kolitídy nepredpokladá vznik mimočrevných komplikácií ani zvýšené riziko rakoviny hrubého čreva.

Diagnostika:

U chorých s vyššie spomínanými ťažkosťami je zvyčajne vykonaná kolonoskopia, ktorá je však sama o sebe v tomto prípade menej prínosná.

Pre mikroskopickú kolitídu je totiž typický na pohľad normálny vzhľad sliznice, lekár preto často vyšetrenie hodnotí ako negatívne a chorý dostáva nálepku funkčných ťažkostí (napr. syndrómu dráždivého čreva). Z toho dôvodu je nutné pacientovi jeho ťažkosti veriť, aj pri zdanlivo normálnom náleze odobrať vzorky sliznice z rôznych častí čreva a odoslať ich na vyšetrenie pod mikroskopom. Tu sa už vo vzorkách nájde zvýšené množstvo zápalových buniek a pravdepodobná diagnóza je určená.

Liečba:

Liečba je do značnej miery podobná ostatným nešpecifickým črevným zápalom. Je vhodné obmedziť potraviny, ktoré zhoršujú ťažkosti. Z liekov sa môžu podávať zlúčeniny obsahujúce protizápalovú zlúčeninu mesalazín, prípadne niektoré imunosupresíva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *