Úvod / Choroby / Meningeóm

Meningeóm

meningeómMeningeóm je typ mozgového nádoru, ktorý vychádza z buniek mozgových blán. Vzhľadom k tomu, že prechádza aj na miechu ako tzv. miechové obaly, môžeme meningeómy nájsť nielen v dutine lebečnej, ale aj v chrbtovom kanáli. V drvivej väčšine sú tieto nádory nezhubné, ale svojho nositeľa môžu ohroziť svojim rastom. Z odborného hľadiska existuje mnosžtvo podtypov meningeómov, čo však pre všeobecné pochopenie nie je dôležité.

Príčiny meningeómu:


Príčina vzniku nádoru nazývaného meningeóm nie je celkom jasná. Zrejme existuje určité geneticky dané riziko, zvýšené riziko vzniku meningeómov majú pacienti s vrodenou chorobou známou ako neurofibromatóza. Okrem toho sa uvažuje o vplyve radiačného žiarenia.

Príznaky:

Malý meningeóm sa nemusí nijako prejavovať, väčší potom môže svojim rastom a utláčaním okolitého tkaniva spôsobiť najrôznejšie neurologické prejavy ako je epilepsia, poruchy hybnosti a citlivosti častí tela, dvojité videnie, inkontinenciu moču a niekedy aj úniky stolice, zmeny osobnosti, demenciu, a pod.

Menej často sa môžu objaviť aj príznaky vnútrolebečného pretlaku (zvracanie, bolesti hlavy). Nádory rastúce v chrbtovom kanáli môžu útlakom miechy spôsobiť najmä ochrnutie trupu a dolných končatín.

Diagnostika:

Pri neurologických ťažkostiach nechá neurológ zvyčajne vykonať CT vyšetrenie mozgu alebo jeho magnetickú rezonanciu a tie nádor objavia. Podobne možno vyšetriť aj meningeómy v chrbtovom kanáli.

Vzhľadom na to, že mozgové meningeómy vznikajú z buniek mozgových obalov, nájdeme ich v okrajových častiach mozgu, tesne pod lebečnými kosťami.

Liečba:

Ide o vek pacienta, veľkosť meningeómov a prítomnosť ťažkostí. U staršieho pacienta s náhodne nájdeným malým meningeómom je úplne prípustné ho iba kontrolovať a riešiť len vtedy, keď dochádza k výraznému zväčšovaniu. Inak je základom chirurgická liečba, pri ktorej je nádor odstránený. 

Pochopiteľne sa jedná o neurochirurgiu, ktorej obtiažnosť a úspešnosť závisí ako na veľkosti, tak na umiestnení nádoru. Ak je meningeóm menší a neprístupný pre neurochirurga, potom ho možno zničiť cieleným ožiarením Leksellovým gama nožom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *