Úvod / Choroby / Melanosis coli

Melanosis coli

melanosis coliMelanosis coli je porucha pigmentácie steny hrubého čreva, na ktorú sa často príde až pri kolonoskopii, ktorá je však vykonávaná z iného dôvodu. Ide o benígne ochorenie a väčšinou pacientovi nespôsobuje žiadne ťažkosti. Príčinou iného sfarbenie črevnej steny je prítomnosti pigmentu lipofuscínu v bielych krvinkách, makrofágoch.

Príčiny melanosis coli:


Najčastejšou príčinou ochorenia je časté užívanie preháňadiel. Preháňadlá prechádzajú tráviacim traktom, až kým nedosiahnu hrubého čreva, kde sú zmenené na svoju aktívne formy.

Bohužiaľ nežiaducim účinkom je možné poškodenie buniek v sliznici čreva, ktoré vedie k apoptóze (forma bunkovej smrti). Takto poškodené (apoptotické) bunky sú pohltené makrofágmi a tým pádom je zrejmé charakteristické zafarbenie črevnej steny.

Príznaky:

Vo väčšine sa príznaky neprejavujú, čiže patrí medzi asymptomatické ochorenia. Medzi výnimočné príznaky patrí plynatosť, krčovité bolesti a častá stolica s hlienom.

Diagnostika:

Diagnostika sa vykonáva na základe koloskopického vyšetrenia a histologického vyšetrenia vzorky sliznice odobratej pri kolonoskopii.

Liečba:

Liečba nie je v tomto prípade potrebná, keďže ide o bezpríznakové ochorenie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *