Úvod / Choroby / Liposarkóm

Liposarkóm

Liposarkóm Liposarkóm je vzácny zhubný nádor, ktorý patrí medzi tzv. sarkómy, a ktorý vychádza z tukového tkaniva. Je nebezpečný, ale našťastie je oveľa vzácnejší ako jeho nezhubná varianta známa ako lipóm.

Ako sa liposarkómy prejavuju a aké sú ich príčiny? Ako ich liečiť a diagnostikovať? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny liposarkómu:


Presná príčina vzniku liposarkómu nie je jasná. Nádor niekedy vzniká z normálneho tukového tkaniva, inokedy zrejme zhubnou premenou lipómu. Dodajme však, že ide o tak raritnú vec, že lipómy považujeme za prakticky neškodné.

Prejavy:

Záleží na mieste vzniku nádoru. Rast nádorového tkaniva môžu poškodzovať a utláčať okolité tkanivá, pokročilejšie formy choroby sa prejavia vznikom a rastom metastáz.

Pomerne často vzniká nádor v tuku dolných končatín a v hlboko uloženom tukovom tkanive v dutine brušnej v blízkosti obličiek a vylučovacej sústavy, kedy môže vyvolať poruchu odtoku moču, hydronefrózu a poškodenie obličky.

Diagnostika:

Liposarkóm môže byť nájdený pomocou ultrazvuku alebo CT vyšetrenia. Definitívna diagnóza je však známa len po získaní vzorky nádorového tkaniva zaslanej na histologické vyšetrenie.

Liečba liposarkómu:

Základom je chirurgická liečba s kompletným odstránením nádoru, ktorá v mnohých prípadoch môže viesť k vyliečeniu.

Ak sú prítomné metastázy, vykonáva sa chemoterapia, ale prognóza je v takom prípade výrazne horšia. Okrem samotného rozsahu nádorového ochorenia má na prognózu vplyv aj agresivita konkrétneho nádoru, ktorá sa dá opäť určiť z histologického vyšetrenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *