Úvod / Choroby / Kleptománia

Kleptománia

kleptomaniaKleptománia je psychiatrická porucha, ktorá svojmu nositeľovi spôsobuje viacero trápnych problémov vrátane možných opletačiek so zákonom. Ide o totiž o nutkavú túžbu získať bez dovolenia predmety, ktoré človeku nepatria.

Aké sú príčiny tejto choroby, ako presne sa prejavuje a ako ju liečiť? Toto všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny kleptománie:


Príčina nie je jasná. Podobne ako iné psychiatrické ochorenia môže aj u kleptománia hrať úlohu genetický predpoklad, ktorý sa kombinuje s vplyvmi vonkajšieho prostredia. Dôsledkom môže byť nerovnováha v systéme neurotransmiterov (zlúčeniny prenášajúce vzruchy medzi nervovými bunkami), ktorá vedie k psychickým problémom. Kleptománia býva často sprevádzaná rôznymi poruchami nálad.

Prejavy:

Kleptománia nesie určité známky obsedantno-kompulzívnej choroby. Chorý človek má nezadržateľnou túžbu ukradnúť nejakú vec, ktorú uvidí, typicky je to v obchode. Táto túžba je silná a spôsobuje mu neznesiteľné vnútorné napätie, ktoré končí krádežou. Po takejto úspešnej krádeži dochádza k uvoľneniu napätia a úľave.

Dôležité je, že dôvodom krádeže nie je osobné obohatenie alebo využitie danej veci. Kleptoman ukradnutú vec zvyčajne nepotrebuje, alebo ide o úplne nevyužiteľnú vec (napríklad krádež jednej topánky). Človek je si svojho konania vedomý a cíti pocit viny, čo psychické ťažkosti ďalej zhoršuje.

Diagnostika:

Diagnózu kleptománia zvyčajne stanovuje psychiater na základe rozhovoru s pacientom a na základe dôkladného psychiatrického vyšetrenia. Je často nutné odlíšiť chorého človeka od inteligentnejšieho zlodeja, ktorý sa za diagnózu kleptománia túži ukryť pred zákonom.

Liečba:

Liečba je skôr dlhodobá, mal by ju viesť psychiater. Základom liečby je psychoterapia, pri ktorej sa človek učí rozumieť svojim pocitom a zvládať túžbu po krádeži. Psychoterapia môže byť doplnená podávaním liekov zo skupiny antidepresív a liekov slúžiacich na udržanie nálady. Efekt a dlhodobá úspešnosť liečby sú individuálne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *