Úvod / Choroby / Klatskinov tumor

Klatskinov tumor

klatskinov tumorKlatskinov tumor [klackinov] je označenie pre určitú formu rakoviny žlčových ciest. Pojem je skôr anatomický - priebeh, diagnostika a liečba sa príliš nelíši od iných tumorov vychádzajúcich zo žlčového stromu.

O Klatskinovom tumore hovoríme vtedy, ak nádor žlčových ciest rastie v mieste, kde sa pod pečeňou spája pravý a ľavý žlčovod do jedného spoločného žlčovodu. Klatskinov tumor sa vyskytuje skôr u starších ľudí nad 60 rokov veku.

Príčiny Klatskinovho tumoru:


Príčiny nie sú podobne ako u ostatných foriem rakoviny žlčových ciest zrejmé, poznáme však určité rizikové faktory ako sú vrodené cysty žlčových ciest, Caroliho choroba, chronické zápaly pri žlčových kameňoch v žlčovode a ochorenie známe ako primárna sklerozujúca cholangitída.

V mnohých prípadoch však tumor vznikne bez prítomnosti týchto rizikových faktorov.

Prejavy:

Nádor sa spočiatku neprejavuje, ale postupne môže svojim rastom spôsobiť bolesť pod pravým rebrom a vznik žltačky sa svrbením kože, tmavým močom a svetlou stolicou. Väčšina ťažkostí súvisí s poruchou odtoku žlče pri upchatí alebo utlačení žlčovodov nádorovými hmotami.

Diagnostika:

Nádor môže byť nájdený pomocou niektorej zo zobrazovacích metód ako ultrazvuk, CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia. Vzťah nádoru ku žlčovým cestám môže pomôcť ujasniť aj ERCP.

Klatskinov tumor a liečba:

Vyliečenie je možné len vtedy, ak je nádor chirurgicky odstránený. Bohužiaľ mnoho prípadov je zistených až v štádiu, keď nie je operácia možná.

Chemoterapia nie je moc úspešná a nádor sa pomocou nej samotnej vyliečiť nedá. Ako paliatívnu liečbu (tj. liečba "iba" s cieľom úľavy od príznakov) možno niekedy vykonať zavedenie stentu do žlčovodu, ktorý zaistí odtok žlče, alebo zabezpečenie vonkajšie drenáže. Pri vonkajšej drenáži je cez kožu nabodnutý žlčový strom a je do neho zavedená hadička, ktorá odvádza žlč von z tela do vrecka.

Jeden komentár

  1. Svrbí ma pokožka kolo pravého rebra nikde inde a to dosť silno natieram to alpou,ale nepomáha po chvíli svrbí znova.Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *