Úvod / Choroby / Kinetóza

Kinetóza

kinetozaKinetóza je nepríjemne vnímaný stav, ktorý je klasicky spojený s cestovaním v dopravných prostriedkoch. Kinetóza postihuje najčastejšie deti, vyskytovať sa však môže prakticky u kohokoľvek. Niektorí ľudia sú ku kinetóze náchylní, niektorí naopak veľmi odolní.

Kvôli čomu tento stav vzniká, ako sa presne prejavuje a ako ho liečiť, a ešte lepšie - ako mu predchádzať? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny kinetózy:


Príčina tkvie v našom vestibulárnom ústrojenstve. Je to malý párový orgán, ktorý sa nachádza vo vnútornom uchu (teda blízko sluchového ústrojenstva). Vestibulárne ústrojenstvo sú v podstate 3 polokruhovité kanáliky naplnené tekutinou s kryštálikmi. Pohyb kryštálikov v tekutine dráždi bunky vestibulárneho aparátu, ktoré posielajú informácie nervovými vláknami do mozgu. Vestibulárny aparát nás informuje o polohe hlavy a celého tela, je úplne nevyhnutný pre udržanie rovnováhy.

Ak je vestibulárny aparát citlivejší a ak je nadmerne dráždený, vznikne kinetóza. Zvýšená citlivosť môže byť daná geneticky, je tiež celkovo častejšia u detí.

Nadmerné dráždenie vestibulárneho aparátu je typické pre cestovanie v dopravných prostriedkoch, najmä v autobusoch. Ako k tomu dochádza? Predstavme si človeka sediaceho na zadnom sedadle v autobuse idúceho po klasickej slovenskej hrboľatej ceste. Človek sa nudí a sleduje okolie. Jeho vestibulárne ústrojenstvo začne dostávať zmätené informácie - po prvé autobus ide vpred a vestibulárny aparát to registruje. To je v poriadku, jeden konkrétny smer zvládame zvyčajne registrovať bez problémov.

Lenže klasická slovenská cesta nie je práve rovná a najmä zadná časť autobusu nadskakuje, to znamená pohyb hore a dole - vestibulárny aparát o tom dostáva informácie a začína byť zmätený. Dostáva totiž zároveň informácie o pohybe dopredu a o pohybe vertikálnom.

A aby toho nebolo dosť, človek sa v autobuse väčšinou pozerá z bočného okienka a sleduje ubiehajúcu krajinu. Vestibulárny aparát tak dostane ďalšiu (a tentoraz úplne mylnú) informáciu - že sa naša hlava pohybuje do strany. Tento nápor informácií na vestibulárny aparát napomôže vzniku kinetózy.

Prejavy kinetózy:

Prejavy kinetózy sú známe asi všetkým. Človeku začne byť zle od žalúdka, motá sa mu hlava a potí sa. Pri dlhodobejšom trvaní dochádza k zvracaniu.

Prevencia a liečba:

Prevencia má pri cestovaní veľký význam. Každý kto máva prejavy kinetózy, a vie to o sebe, by mal dodržiavať určité opatrenia, ktoré súvisia s príčinami choroby. Základom je nezahlcovat pri cestovaní váš vestibulárny aparát mnohých informáciami.

Je preto vhodné sedieť v autobuse (aj v aute) čo najviac vpredu, kde sú menšie otrasy, a pozerať sa v smere jazdy, nie z bočného okienka. Tým znížime, alebo úplne vyrušíme informácie o pohybe hore a dole a do strany - zostane len informácia o pohybe vpred a to je pre vestibulárny aparát oveľa menšia záťaž.

Pred cestovaním je vhodné nejesť a nepiť alkohol. Vraj tiež pomáha v dopravnom prostriedku cmúľať cukrík alebo žuť žuvačku. Klimatizácia alebo aspoň dostatočné vetranie môže tiež pomôcť - chladný osviežujúci vzduch tlmí pocity nevoľnosti.

Citlivosť vestibulárneho aparátu vieme okrem toho stlmiť pomocou liekov, tie sa hodia najmä pri dlhých ciest u detí. Najznámejším zástupcom je zlúčenina moxastin teoklát (liek Kinedryl), ktorá sa podáva asi pol hodiny pred vstupom do cestovného prostriedku a potom počas cesty v niekoľkohodinových intervaloch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *