Úvod / Choroby / Hydronefróza

Hydronefróza

Hydronefróza Hydronefróza je stav, ktorý zaujíma najmä urológov, a ktorý súvisí s poruchou odtoku moču. Ak nie je hydronefróza riešená, môže spôsobiť aj vážne narušenie funkcie obličiek.

Za normálnych okolností sa v obličkách filtruje krv a vzniká moč. Moč potom z tkaniva obličky odteká do obličkovej panvičky, čo je lievikovitý útvar, ktorý je napojený na tkanivo obličky. Z panvičky potom moč odteká trubicovitým močovodom smerom do močového mechúra a odtiaľ do močovej trubice.

Hydronefróza a jej príčiny:


Ak je z nejakého dôvodu narušený odtok moču a tén sa hromadí alebo vracia do močovodu späť smerom k panvičke a obličke, môže tekutina svojím tlakom začať obličku utláčať.

Najčastejšou prekážkou toku moču je močový kameň zakliesnený v močovode. Ďalšími príčinami môže byť rakovina močovodurakovina močového mechúra, poruchy odtoku moču pri zúžení močovej trubice, zväčšenie prostaty a rakovine prostaty. V detskom veku môže hydronefróza vzniknúť pri ťažších neliečených formách tzv. vezikoureterálneho refluxu (VTUR).

Relatívne vzácnou príčinou hydronefrózy je utlačenie močovodov väzivovým tkanivom pri procese známom ako retroperitoneálna fibróza.

Prejavy:

Jednostranná hydronefróza sa nemusí nijako prejaviť, hromadiaci sa moč je však náchylnejší k infikovaniu baktériami a vzniku infekcií močových ciest a zápalov obličiek.

Dlhodobejšie pôsobenie tlaku tekutiny na obličkové tkanivo vedie k jeho poškodzovaniu a to môže spôsobiť stratu jeho funkcie. Ak je poškodená len jedna oblička, potom sa to nemusí prejaviť, poškodenie oboch obličiek vyústi v príznaky ich zlyhávania.

Pozn: Stavy, ktoré spôsobia poruchu odtoku moču z oboch obličiek a obojstrannú hydronefrózu sú väčšinou spojené s tým, že človek prestane močiť (alebo močí len veľmi málo) - to väčšinou vedie k ich rýchlej diagnostike

Diagnostika:

Základným vyšetrením je ultrazvuk brucha, na ktorom je hydronefróza vidieť ako rozšírenie obličkovej panvičky hromadiacou sa tekutinou. Okrem toho nám ultrazvuk umožní zhodnotiť tkanivo obličky a odhadnúť stupeň jeho poškodenia. Močové kamene môžeme niekedy nájsť na ultrazvuku brucha.

Špeciálnym urologickým vyšetrením je cystoskopia, kedy sa lekár pomocou rúrkovitého prístroja môže pozrieť do močového mechúra a ďalej vyššie až do močovodu a do panvičky. Môže tak nájsť prekážku odtoku moču a niekedy ju aj odstrániť.

Liečba:

Hydronefróza by mala byť riešená - pokiaľ je to možné, odstráni urológ prekážku brániacu odtoku moču. Porucha odtoku močovou trubicou sa väčšinou zaistí cievkou, močové kamene možno odstrániť endoskopickým zákrokom a močovody sa spriechodnia zavedením rúrkovitého stentu.

Ak nie je v danej chvíli možnosť, ako prekážku odtoku moču odstrániť, možno cez kožu zabodnúť silnú ihlu do obličkovej panvičky a tadiaľ umožniť odtok moču (nefrostomia). Tým pretlak vymizne a oblička je pre daný moment zachránená. Podobná situácia je, keď je prekážka až pod močovým mechúrom (prostata, močová trubica a pod.). V takom prípade sa musí vytvoriť vyvedenie močového mechúra na povrch tela pomocou tzv. Epicystostomie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *