Úvod / Choroby / Hashimotova choroba

Hashimotova choroba

Hashimotova chorobaHashimotova choroba je označenie pre autoimunitné ochorenie postihujúce štítnu žľazu, ktorá narúša jej funkciu. Ďalšie označenie pre túto chorobu je Hashimotova tyreoiditída.

Príčiny Hashimotovej choroby:


Hashimotova choroba nemá známu príčinu vzniku. Podobne ako u iných autoimunitných chorôb je za ňu zrejme zodpovedná kombinácia určitého genetického predpokladu a spúšťacieho vonkajšieho faktoru, ktorým môže byť napríklad banálna vírusová infekcia.

Dôsledkom je "prenastavenie sa" imunitného systému, ktorý začne napádať naše vlastné tkanivá, v tomto prípade štítnu žľazu, kde vzniká zápalový proces.

Prejavy:

Zápal môže mať dve fázy. V prvej chvíli dôjde k zvýšeniu aktivity štítnej žľazy (s možnou prítomnosťou zodpovedajúcich príznakov), ktorá postupne prechádza do vyčerpania štítnej žľazy s poklesom jej aktivity. Hashimotova choroba sa prejavuje príznakmi nízkej funkcie štítnej žľazy - únava, neefektívnosť aj spomalenie psychiky (niekedy až príznaky demencie), zvýšenie telesnej hmotnosti, zimomravosť, lámavé vlasy, lámavé nechty, myxedém, apod.

Okrem týchto príznakov môže dôjsť k zväčšeniu štítnej žľazy vplyvom zápalu (tzv. struma). Zápal môže veľmi zriedkavo prejsť do nebezpečného lymfómu.

Diagnostika:

Diagnóza vychádza z klinických ťažkostí, ktoré sú podporené vyšetrením krvi. Môžeme potvrdiť prítomnosť tzv. autoimunitných protilátok zameraných proti štítnej žľaze (presnejšie povedané tzv. protilátky proti tyreoperoxidáze a proti tyreoglobulínu) a zmeny v koncentrácii hormónov štítnej žľazy.

V prvej fáze sú koncentrácie zvýšené, následne poklesnú a už zostávajú nízke. Naopak nájdeme zvýšenú koncentráciu hormónu TSH tvoreného v hypofýze, ktorým sa mozog snaží neúspešne stimulovať štítnu žľazu k produkcii hormónov.

Liečba:

Základom terapie je podávanie syntetických hormónov štítnej žľazy (napr. zlúčenina levotyroxín - lieky Euthyrox, Letrox), ktoré zabránia rozvoju príznakov. Dávku liekov určujeme podľa zmien koncentrácie TSH hormónu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *