Úvod / Choroby / Gastroparéza

Gastroparéza

Gastroparéza Gastroparéza je synonymum pre poruchu vyprázdňovania žalúdka. Ide o nepríjemný problém, ktorý komplikuje množstvo chorobných stavov.

Aké sú príčiny tejto choroby, ako presne sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a liečiť? Všetko potrebné sa dozviete v nasledujúcom článku.

Príčiny gastroparézy:


Podstatou zhoršeného vyprázdňovania žalúdka býva narušenie funkcie nervov, ktoré ovládajú žalúdočnú svalovinu a zaisťujú tak posun potravy. Tieto nervy fungujú nezávisle na našej vôli. K ich narušeniu najčastejšie dochádza u dlhodobo neliečenej cukrovky.

Okrem toho sa hybnosť žalúdka spomaľuje u silných fajčiarov a u pacientov s Parkinsonovou chorobou. K narušeniu nervosvalového prenosu v žalúdku dochádza aj u sklerodermie, čo je autoimunitné ochorenie spojivových tkanív. Poškodenie funkcie nervov ovládajúcich pohyblivosť žalúdka sa objavuje aj po rozsiahlejších operačných zákrokoch v dutine brušnej.

Prejavy:

Porucha sa zvyčajne prejavuje nechutenstvom, častejším zvracaním nedostatočne strávenej potravy, veľmi rýchlym nasýtením pri jedle a častým grganím.

Vzhľadom k rozkladajúcej sa potrave v žalúdku postihnutý trpí zápachom z úst. Potrava sa môže ľahšie vracať do pažeráka, čo vyvoláva pálenie záhy. U niektorých ľudí sa však gastroparéza nemusí výrazne prejavovať a tiaže ťažkostí rozhodne nemusia zodpovedať závažnosti nálezu.

Diagnostika:

Gastroparéza môže byť vypátraná na základe vyššie uvedených ťažkostí, alebo ju nachádzame náhodne pri gastroskopii. Pacient je naposledy večer pred gastroskopiou, od polnoci až do vlastného vyšetrenia už neje a nepije. U zdravého človeka by sme v takomto prípade mali pri vyšetrení nájsť prázdny žalúdok.

U gastroparézy nájdeme žalúdok viac či menej plný rozkladajúcej sa potravy, ale väčšinou sa nám podarí prístrojom dôjsť až do čreva - nenájdeme žiadnu prekážku.

Pri vyšetrení môžeme na vlastné oči pozorovať zníženú až prakticky nulovú hybnosť žalúdočnej svaloviny.

Liečba:

Človek by mal prijímať dobre stráviteľnú úplnú potravu. Na zrýchlenie hybnosti žalúdočnej svaloviny podávame lieky zo skupiny prokinetík, ktoré sa zvyčajne užívajú niekoľkokrát denne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *