Úvod / Choroby / Folikulitída

Folikulitída

FolikulitídaPojem folikulitída vychádza zo slov folikul (vlasový vačok) a koncovky -itida (zápal). Ide teda o infekčný zápal vlasového vačku, ktorý môže vzniknúť všade tam, kde z kože rastú vlasy či chlpy. Okrem stupají a dlaní prakticky všade. Folikulitídu môžeme zaradiť medzi menej závažné hnisavé kožné infekcie.

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia? Ako sa prejavuje a ako sa dá liečiť? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Príčinou vzniku infekcie je bakteriálny zápal, ktorý je zvyčajne spôsobený baktériami zo skupiny stafylokokov. Baktérie sa v oblasti vlasového vačku môžu premnožiť po jeho poranení (napr. odreniny, porezania pri holení, bodnutie hmyzu).

Prejavy:

V oblasti postihnutého vlasového vačku dochádza k začervenaniu a môže sa vytvoriť drobný hrboľ až vriedok, ktorý môže hnisať a bolieť. Kožný kryt v okolí je potom niekedy postihnutý väčším množstvom drobných vriedkov. Folikulitída sa môže zahojiť bez vzniku jazvy, ale na druhú stranu sa môže zhoršiť do podoby furunkly.

Diagnostika:

Diagnózu väčšinou určí kožný lekár už na základe vyšetrenia postihnutého miesta pohľadom.

Liečba:

Terapia spadá do kompetencie kožného lekára. Nutné je dbať na hygienu, môžu sa podávať miestné prípravky s dezinfekčným a hojivým efektom, pomerne účinné sú aj antibiotické masti. Rozsiahle folikulitídy a ich komplikácie si niekedy vyžiadajú podávanie antibiotík v tabletovej forme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *