Úvod / Choroby / Fibrómy

Fibrómy

FibrómyFibróm je nezhubný nádor, ktorý vychádza zo spojivového tkaniva. Zvyčajne sa nijako neprejavuje, alebo spôsobí len kozmetické ťažkosti.

Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Príčiny vzniku fibrómov:


Príčina vzniku fibrómov mnohokrát nie je jasná, niekedy môžu vzniknúť na základe dlhodobého mechanického dráždenia tkanív. Niektoré typy fibrómov vznikajú na podklade dedičných ochorení, ide napríklad o mnohopočetné neurofibrómy pri neurofibromatóze. Zvláštnou formou sú keloidné fibrómy vznikajúce z keloidných jaziev.

Prejavy:

Tieto nádory majú podobu mäkkých, či naopak tvrdých guľovitých ložísk. Kožné a podkožné fibrómy vyzerajú ako hrče pod kožou, ktoré sú kryté normálnym kožným povrchom, fibróm sa môže vyskytnúť prakticky kdekoľvek na tele, vrátane pier a ústnej dutiny.

Fibróm môže obsahovať niektoré ďalšie tkanivá a podľa toho rozlišujeme rôzne podtypy fibrómov - angiofibróm (obsahuje zhluky krvných ciev), lipofibróm (obsahuje časti tukového tkaniva), neurofibróm (obsahuje časti nervových obalov) a mnohé ďalšie.

Nie sú zhubné a nevytvárajú metastázy, problémy spôsobujú buď svojim kozmetickým efektom alebo útlakom okolitých anatomických štruktúr, pri ich veľkom raste. Fibrómy vaječníkov môžu spôsobiť rotáciu vaječníka okolo svojej osi a jeho následné zacviknutie. Zhubné varianty fibrómov sú zriedkavé a označujeme ich ako fibrosarkómy (patria do skupiny sarkómov).

Diagnostika:

Kožné fibrómy väčšinou spozná kožný lekár na prvý pohľad, fibrómy uložené viac v hĺbke môžu byť nájdené ultrazvukom, alebo pomocou CT vyšetrenia. Definitívna diagnóza je možná po histologickom vyšetrení vzorky z fibrómu alebo po kompletnom vyšetrení odstráneného fibrómu.

Liečba:

Bezpríznakové fibrómy, ktoré pacientovi nevadí, sa väčšinou neriešia. Ak je to potrebné (fibrómy s príznakmi, neistota diagnózy, obavy z toho, že sa jedná o zhubný nádor), fibróm sa odstraňuje. To vedie k vyliečeniu a navyše umožní získať kompletné tkanivo fibrómu, ktoré sa vyšetrí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *