Úvod / Choroby / Fibrilácia predsiení

Fibrilácia predsiení

Fibrilácia predsieníFibrilácia predsiení je jednou z najčastejších porúch srdcového rytmu. Vyskytuje sa skôr u starších ľudí a často môže byť náhodným nálezom. Vzhľadom na to, že neliečená fibrilácia predsiení so sebou nesie isté riziká je vhodné o tejto poruche niečo vedieť.
 
Aké sú príčiny tejto choroby? Dá sa vôbec liečiť ? Ak áno, tak ako? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Ochorenie vzniká narušením funkcie prevodného srdcového systému, čo sú špeciálne srdcové bunky prevádzajúce vzruchy medzi srdcovými bunkami. Príčinou môže byť ischemická choroba srdca, vady chlopní, kardiomyopatia a porucha sínusového uzla známa ako sick sinus syndróm.

Okrem toho sa fibrilácia predsiení vyskytuje u ľudí s neliečenou zvýšenou funkciou štítnej žľazy a pri minerálovom rozvrate (odchýlky koncentrácie minerálov a iónov v krvi - napr. Hyperkaliémia alebo hypokalémia). Veľakrát však fibrilácia predsiení vzniká bez zjavnej príčiny.

Prejavy:

Fibrilácia predsiení sa môže prejaviť pocitom nepravidelného tepu, búšením srdca a pri príliš rýchlej  alebo pomalej srdcovej akcii môže spôsobiť príznaky srdcového zlyhávania. Vo väčšine prípadov však nemá fibrilácia predsiení žiadne viditeľné prejavy a príde sa na ňu náhodou. Pri zlej pumpovacej funkcii predsiení v nich viac stagnuje krv a môžu sa tu vytvoriť krvné zrazeniny.

Tieto zrazeniny sa môžu odtrhnúť z ľavej predsiene a cez ľavú komoru sa dostanú až do mozgu a tam môžu upchať niektorú z ciev. Celý dej tak môže skončiť klasickou ischemickou cievnou mozgovou príhodou.

Diagnostika:

Podozrenie môžeme zistiť už pri hmatání pulzu. Fibrilácia predsiení sa totiž prejavuje nepravidelným pulzom a niekedy o niečo rýchlejšou či pomalšou srdcovou aktivitou. Zásadná však nie je rýchlosť, ale práve spomínaná nepravidelnosť.

Konečná diagnóza sa stanovuje až pomocou EKG. V rámci celkového vyšetrenia u človeka s novo zistenou fibriláciou predsiení je vhodné vykonať ECHO srdca, vyšetrenie hormónov štítnej žľazy a zistiť koncentráciu krvných minerálov.

Liečba:

Fibriláciu predsiení nie je nutné akútne riešiť  ak trvá neznámu dobu a srdcová akcia má normálnu frekvenciu (medzi 60-90 údermi za minútu). Pri rýchlej srdcovej akcii musíme fibriláciu spomaliť, čo sa robí rôznymi liekmi ako sú beta-blokátory a iné antiarytmiká. Ak je akcia srdca príliš pomalá (hovoríme o tzv. Bradyfibrilaci predsiení), je nutné vysadiť lieky spomaľujúce srdcový rytmus a v prípade neúčinnosti tohto opatrenia je niekedy potrebné implantovať chorému kardiostimulátor.

Po zaistení pacienta máme dve možnosti - buď sa pokúsime fibriláciu predsiení odstrániť alebo sa rozhodneme ju ponechať 

a) Ak sa chceme fibrilácie predsiení zbaviť a previesť ju na normálny rytmus, môžeme toho mnohokrát dosiahnuť podaním už vyššie spomínaných beta-blokátorov a  antiarytmík. Ak nie sú lieky dostatočne účinné, možno za určitých podmienok vykonať prevedenie na normálny rytmus pomocou elektrickej kardioverzie .Tento zákrok vyžaduje krátke uspanie pacienta a možno ho vykonávať ambulantne za monitorovania.

Ako invazívnejšia a zložitejšia procedúra existuje tzv. Diagnostická elektrofyziológia nasledovaná katetrizačnou abláciou, ktorá sa vykonáva na špecializovaných kardiologických pracoviskách. Zjednodušene povedané znamená lokalizáciu a spálenie miest v srdci, kde vznikajú a kadiaľ sa šíria chybné vzruchy. Prístroj sa do srdca zavádza tzv. Endovaskulárnye, tj. cez srdcové cievy z iného miesta v tele.
 
b) Ak sa odstránená fibrilácia predsiení opakovane vracia, ak zdravotný stav pacienta nedovoľuje jej odstránenie, či ak sa tak lekár rozhodne z iných dôvodov je možné fibriláciu predsiení ponechať. V takom prípade je jednak nutné kontrolovať frekvenciu srdca a po druhé podávať pacientovi lieky na riedenie krvi ako prevenciu vzniku ischemickej mozgovej mŕtvice. Väčšinou sa podáva Warfarín a  môžu sa využívať aj tzv. Nové antikoagulačné preparáty ako sú zlúčeniny dabigatran (liek Pradaxa), rivaroxaban (liek Xarelto) a apixabán (liek Eliquis). Ak má pacient užívajúci lieky na riedenie krvi plánovaný operačný zákrok, prevádzame ho zvyčajne na krátkodobú terapiu nízkomolekulárnymi heparínmi.

Jeden komentár

  1. Jožka Sunkova

    dobrý den , zistili mi fibriláciu , pred 4 rokmi bola som vtedy na kardio verzi a zabralo , po 4 rokoch sa objavila znova asi pred mesiacom , bola som znova na verzi ale asi neuspešne , lebo sa mi dýcha zle , a ked si meriam tlak mám ju kolem 80-90 min. , bola som aj na echu , všetko bolo fajn až na tu fibrilku ako mi to povedal kardio , beriem isoptin 2×1, rytmonorm 325mg, eliqis 2x 1, a na tlak tabletky , bušenie srdca nemám ani bolesti žiadne ani na hrudníku , , mám 65rokv a som žena , vedeli by ste mi pomoc alebo poradit ? mám čerstve výsledky , bola som teraz na kardio verzi , dakujem ak budete potrebovat výsledky , napíšem dakujem Sunkova , začala som brat reíschii a pijem čaj srdcovník ten mi pomáha a bylinkove kvapky,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *