Úvod / Choroby / Febrilné kŕče

Febrilné kŕče

Febrilné kŕčeFebrilné kŕče  sú pomerne dramaticky vyzerajúcim stavom, ktorý vzniká typicky u malých detí v batoľaťom a predškolskom veku.

Aké sú príčiny tohto stavu? Ako sa prejavuje? Všetko potrebné sa dočítate z nasledujúceho článku.

Príčiny:


Febrilné kŕče sa objavujú u detí do piatich rokov a bol spozorovaný častejší rodinný výskyt, čo podporuje teórie o určitom genetickom podklade tohto stavu. Spúšťačom febrilných kŕčov bývajú infekcie, ktoré vedú k zvýšeniu telesnej teploty, väčšinou ide o horúčky nad 38 ° C.

Prejavy:

Prejavy môžu byť dramatické a môžu rodiča dieťaťa značne vydesiť. Febrilné kŕče sa objavia na začiatku infekčného ochorenia alebo dokonca ešte pred zvýšením telesnej teploty a niekedy sú dokonca vôbec prvým príznakom prebiehajúcej infekcie.

Existuje viac typov febrilných kŕčov, niektoré sa prejavujú "len" poruchou vedomia, u iných sa vyskytujú kŕče a zášklby, ktoré môžu niekedy pripomínať epileptický záchvat. Faktom je aj to , že ľudia s opakovanými  febrilnými kŕčmi v detstve majú oproti zvyšku populácie (veľmi mierne) zvýšené riziko vzniku epilepsie.

Nekomplikované febrilné kŕče trvajú maximálne niekoľko minút a potom sa dieťa preberá do plného vedomia. Kŕče trvajúce dlhšie ako 10 minút a  opakujúce sa kŕče v priebehu horúčkovité ochorenia sú vždy podozrivé a mali by byť vyšetrené s maximálnou dôslednosťou.

Diagnostika:

Pacienta  zvyčajne vedú k hospitalizácii dieťaťa, ktoré je vyšetrované detskými lekármi. Vyšetrenie detí je vždy trochu zložité, lekári musia pri kombinácii poruchy vedomia s horúčkou vždy myslieť na infekcie centrálneho nervového systému (meningitídy, encefalitídy). Pri pochybnostiach pri ťažších formách febrilných kŕčov môže byť vykonaná lumbálna punkcia.

Liečba:

Základom liečby nekomplikovaných febrilných kŕčov je podávanie antipyretík na zníženie telesnej teploty, určitý efekt môžu mať nárazovo podané benzodiazepíny. Keď už hovoríme o antipyretikách (lieky proti horúčke), tak znovu uveďme, že deťom sa nesmú podať lieky tejto skupiny obsahujúce kyselinu acetylsalicylovú (napr. Aspirín a podobné preparáty), pretože môžu vyvolať nebezpečný Reyov syndróm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *