Úvod / Choroby / Farmárske pľúca

Farmárske pľúca

Farmárske pľucaFarmárske pľúca je označenie pre pľúcne ochorenie, ktoré postihuje najmä pracovníkov v poľnohospodárstve. Farmárske pľúca majú akútnu aj chronickú formu, v niektorých prípadoch môžu byť veľmi nebezpečné.

Aké sú príčiny vzniku tejto choroby? Dá sa liečiť? Aké vyšetrenia je potrebné podstúpiť? Všetko sa dozviete v článku nižšie.

Príčiny:


Odborne sú farmarské pľúca podtypom stavu, ktorý označujeme ako exogénna alergická alveolitída. Preložené do slovenčiny je to neinfenkčný zápal pľúcnych mechúrikov (alveol), ktorý je spôsobený vdýchnutím nejakej látky z vonkajšieho prostredia (exogénnej látky). U farmárských pľúc môže ísť o rôzne organické zlúčeniny rastlinného alebo živočíšneho pôvodu (plesne, perie vtákov, prach, a pod.).

Prejavy:

Akútny zápal farmárskych pľúc môže začať relatívne krátko (do niekoľkých hodín) po vdýchnutí vyvolávajúcej látky a prejavuje sa kašľom, zvýšenou teplotou, bolesťami svalov a únavou.

Ak je človek s danou látkou v dlhodobom kontakte, príznaky sa síce zmiernia, ale nastupuje zákerná a plazivá chronická forma ochorenia, kedy dochádza k väzivovaniu pľúcnych mechúrikov s narušením výmeny krvných plynov.

Chronická podoba farmárskych pľúc v podstate zodpovedá klasickej pľúcnej fibróze s postupným zhoršovaním namáhovej dýchavičnosti, suchým kašľom, vznikom paličkovitých prstov a dlhodobým preťažovaním pravej polovice srdca. Preťaženie srdca vedie k vzniku pľúcneho srdca a srdcového zlyhávania.

Diagnostika:

Už pri počúvaní pľúc fonendoskopom možno počuť určité charakteristické zvuky (tzv. krepitus pripomínajuce praskajúce zvuky snehu pod podrážkami topánok).

Známky zápalu pľúcnych mechúrikov a postupné väzivovanie je viditeľné na röntgene pľúc, ale ešte lepšie na CT vyšetrenie. Zhoršenie pľúcnych funkcií možno zistiť pomocou spirometria a podobných metód funkčného vyšetrenia pľúc. Stav srdca môžeme zhodnotiť echokardiografyckým vyšetrením.

Liečba:

Základným opatrením je zistiť, na ktoré látky reaguje daný jedinec precitlivenosťou (súčasťou by malo byť vyšetrenie alergológom) a zabrániť ďalšiemu kontaktu s nimi. Čím skôr sa toto podarí, tým je menšie riziko trvalých následkov.

Efekt môžu mať aj protizápalové lieky ako sú kortikoidy, subjektívnu úľavu obvykle prináša vdýchnutie koncentrovaného kyslíka. Pokročilé a ťažké formy sú pomerne často neliečiteľné a títo chorí môžu vyžadovať trvalú domácu kyslíkovú terapiu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *