Úvod / Choroby / Epiglotitída (zápal príchlopky hrtanovej)

Epiglotitída (zápal príchlopky hrtanovej)

EpiglotitídaAkútna epiglotitída (zápal hrtanovej príchlopky) je život ohrozujúce bakteriálne infekčné ochorenie postihujúce malé deti (batoľatá a predškolské deti).

Aké sú príčiny vzniku tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetky informácie o tejto chorobe sa dočítate v tomto článku.

Príčiny:


Príčinou choroby je baktéria známa ako hemofilus. Spôsobuje celé množstvo rôznych infekčných ochorení, najmä infekcií horných dýchacích ciest. K nákaze dochádza zvyčajne vzdušnou cestou, baktérie sa po vdýchnutí usadia na sliznici dýchacích ciest a začnú sa množiť.

Ak dôjde k napadnutiu sliznice v mieste, kde je hrtanová príchlopka, hovoríme o akútnej epiglotitíde. Hrtanová príchlopka je útvar, ktorý oddeľuje dýchacie cesty od tráviaceho traktu. Je ovládaná svalmi a reflexne sa uzatvára, ak prijímame potravu a tekutiny.

Prejavy:

Pri infekcii hemofily hrtanová príchlopka a okolité štruktúry opuchnú a zúžia dýchacie cesty, čo je základný problém tohto ochorenia.

Počiatočným chrípkovým príznakom začne dominovať bolesť v krku, bolesť pri prehĺtaní, kašeľ a dýchavičnosť spojená so stridorom (čo je chrčivý pískavý zvuk počuteľný už z diaľky). Dieťa je podozrivo pokojné a poslušné, pretože nie je schopné udýchať žiadnu väčšiu fyzickú námahu. Začne sa však brániť v prípade, že sa ho niekto pokúsi položiť na posteľ. Je to preto, že pri uložení do vodorovnej polohy sa uzavrú dýchacie cesty ešte viac a riziko smrti udusením sa ešte zvýši. Ak máme podozrenie na toto ochorenie, dieťa by malo byť ihneď prevezené do nemocnice!

Diagnostika:

Ak sa objavia vyššie uvedené príznaky, mal by dieťa vidieť pediater, prípadne lekár ušno-nosný-krčný (ORL). Pri pohľade do dutiny ústnej, najlepšie pri pohľade ORL zrkadielkom uvidí lekár za koreňom jazyka napuchnutú hrtanovú príchlopku, ktorá vyzerá ako červená čerešňa. Tým je diagnóza v podstate hotová, ale aj tak sa môžu odobrať stery zo sliznice k mikrobiologickým testom.

Prevencia:

Základnou prevenciou je v dnešnej dobe očkovanie. Očkovacie látky proti hemofile sa podávajú v niekoľkých dávkach ako súčasť tzv. hexavakcíny. Efekt je veľmi dobrý, a preto sa skôr relatívne častá akútna epiglotitída stáva čoraz vzácnejším ochorením.

Liečba:

Podávajú sa antibiotiká vnútrožilovo a stav dieťaťa sa monitoruje. Na zmenšenie opuchu sa niekedy krátkodobo podávajú kortikoidy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *