Úvod / Choroby / Divertikulóza

Divertikulóza

divertikulózaDivertikulóza (presnejšie divertikulóza hrubého čreva) je názov pre pomerne častý stav, keď sa v hrubom čreve vyskytuje veľké množstvo vydutín, ktorým hovoríme divertikuly. Divertikulózu môžeme označiť za civilizačnú chorobu. Vo vyspelých štátoch je jej výskyt častý, v Afrike je pomerne vzácna. Divertikuly sa objavujú najmä u starších ľudí nad 60. rokom života, výnimkou však nie sú ani u ľudí mladších. Ako divertikuly vznikajú a ako sa ich vzniku môžeme brániť? To všetko nájdete v tomto článku.

Príčiny:


Problém spočíva v našom nevhodnom stravovaní, najmä v nedostatočnom príjme vlákniny v potrave. Vlákniny máme každý deň prijímať aspoň 30 gramov. Vláknina je pre nás nestráviteľná a všetká sa vylúči stolicou. Napriek tomu je jej dostatočný príjem veľmi dôležitý - vláknina zväčšuje objem stolice a tiež jej kašovitost. Vláknina je preto dobrou prevenciou voči zápcham. Africkí černosi prijímajú vlákniny dosť a sú v tomto ohľade bez problémov.

Typický Európan prijíma vlákniny málo. Naša stolica je málo objemná a tuhšia ako je tomu u Afričanov. A teraz si predstavme, že tá tvrdá stolica musí prejsť črevami. Ide to tuho a svalovina črevnej steny sa musia veľa sťahovať, aby stolica prešla. Pritom vznikajú v črevnej stene vysoké tlaky.

Tieto tlaky môžu spôsobiť vznik vakovitých vyklenutí črevnej steny - čo sú ony spomínané divertikuly - a ich početný výskyt označujeme ako divertikulóza. Najčastejšia oblasť výskytu divertikula v hrubom čreve je jeho ľavostranná časť.

Prejavy:

Divertikulóza sama o sebe sa nemusí príliš prejavovať. Človek, ktorý divertikulózu má, si niekedy sťažuje na častejšie zápchy a plynatosť, avšak u väčšiny ľudí sú divertikuly náhodným nálezom pri kolonoskopii. Črevné divertikuly sa však môžu komplikovať. Dvoma najčastejšími komplikáciami sú krvácanie z divertikla s následným nálezom krvi v stolici a infekčný zápal divertikula označovaný ako divertikulitída.

Ďalším problémom je fakt, že črevná stena v mieste divertikula je tenšia a existuje tu vyššie riziko pretrhnutia čreva, obzvlášť počas kolonoskopie.

Diagnostika:

Divertikuly možno preukázať zobrazovacou metódou, kedy sa črevo naplní kontrastnou látkou a potom sa jeho dutina znázorní (tzv. irigografia).

Vhodné je aj kolonoskopické vyšetrenie, kedy sa do čreva konečníkom zavedie hadica s optikou, ktorá znázorní dutinu čreva na obrazovke. Pri endoskopickom vyšetrení je však treba byť veľmi opatrný, aby nedošlo k pretrhnutiu divertikla.

Prevencia:

Zásadnou prevenciou je zdravá strava s dostatočným prísunom vlákniny. Všeobecne sa tvrdí, že vlákniny by sme mali v potrave prijať minimálne 30 gramov denne. Horný limit príjmu vlákniny síce neexistuje, ale pri nadmernom prísune začne vláknina spôsobovať hnačky.

Liečba:

Akonáhle už raz divertikuly vzniknú, nie je možné ich konzervatívne vyliečiť tak, aby zmizli. Ak je divertikulóza prítomná a nespôsobuje problémy, potom sa daný stav nelieči. Liečia sa však komplikácie choroby. Krvácanie do divertikla možno niekedy riešiť endoskopicky a divertikulitídu pomocou antibiotík.

Pri opakovaných komplikáciách, endoskopicky neriešiteľné krvácanie, pri pretrhnutí čreva a zhoršujúcej sa divertikulitíde môže byť jediným riešením chirurgická brušná operácia s odstránením časti čreva s divertikuly. Ak sa jedná o operáciu akútnu, môže byť spojená s nutnosťou dočasného vytvorenia kolostómia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *