Úvod / Choroby / Delírium tremens

Delírium tremens

delírium tremensO delíriu sme spracovali všeobecný článok, v ktorom uvádzame, že ho možno definovať ako záchvat zmätenosti. Delírium je celkovo typické pre starších pacientov, ktorí sa v nočných hodinách ocitnú v cudzom prostredí, napríklad v nemocnici. Delírium tremens je špeciálny podtyp delirantného stavu, ktorý úzko súvisí s alkoholizmom.

Delírium tremens  a jeho príčiny:


Tento stav typicky vzniká u chronického alkoholika, ktorý z nejakého dôvodu náhle prestal piť alkohol. Delírium tremens potom vzniká ako reakcia centrálneho nervového systému na nečakaný pokles hladiny etanolu v krvi - ide teda o závažnú formu abstinenčného syndrómu pri vysadení alkoholu. Opäť tu pozorujeme častejší výskyt u človeka, ktorý sa ocitol v cudzom prostredí, a skôr v nočných hodinách. 

Prejavy:

Objavujú sa klasické príznaky delíria - zmätenosť, porucha vnímania reality, tendencia k agresívnemu reagovaniu, pocit ohrozenia, snaha o útek a pod. Pre rozvíjajúce sa delírium tremens je však typický aj tras rúk [Tremosa = tras] a halucinácie. Vďačnou a medzi ľuďmi známou halucináciou sú často zmieňované biele myšky, ale môže sa jednať prakticky o akejkoľvek predstavy vrátane niektorých veľmi bizarných. Delírium trvá niekoľko dní, väčšinou vymizne do 5 dní od začiatku príznakov.

Diagnostika:

Triaška, nepokoj a zmätenosť u pacienta s preukázaným alkoholizmom, ktorý prestal piť je krajne podozrivé a k diagnóze delíria tremens väčšinou postačujúce. Ak je to možné, mal by však diagnózu stanoviť psychiater, ktorý odporučí ďalší postup.

Liečba:

Základom je tlmenie pacienta. Väčšinou sa podávajú vysoké dávky sedatívne pôsobiacich liekov z skupiny benzodiazepínov (napr. Diazepam v tabletkách alebo Apaurin injekčne). Ďalšími používanými liekmi sú niektoré tlmiace lieky zo skupiny antipsychotík. Ide často o vysoké dávky liekov, ktoré by normálneho človeka spoľahlivo tvrdo uspali, u pacienta v delíriu je však ich efekt oveľa slabší.

V prípade nutnosti sa musí pacientovi s fyzikálnymi obmedzeniami zabezpečiť pokoj na lôžku a dostatočný prísun tekutín (ak nie je schopný ich vypiť, potom v infúziách). Vhodné je kontrolovať vnútorné prostredie pacienta (krvné odbery) a zabrániť odchýlkam v koncentráciách minerálov. Po skončení delíria tremens a stabilizácii stavu je nutné začať liečiť vlastný problém alkoholizmu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *