Úvod / Choroby / Cytomegalovírus (CMV)

Cytomegalovírus (CMV)

CytomegalovírusCytomegalovírus (CMV) je veľmi rozšírený vírus, ktorý je prítomný v organizme veľkej časti populácie. CMV patrí do skupiny herpesvírusov a prenáša sa zrejme úzkym kontaktom a telesnými tekutinami.

Vysoká zamorenosť populácie vírusom je v podstate nenápadná, pretože hoci vírus prežíva v ľudskom tele trvalo, zdravým ľuďom nespôsobuje viditeľné príznaky. Snáď jedinou výnimkou u zdravých ľudí je vznik nepríliš nebezpečnej cytomegalovírusej mononukleózy. Na druhú stranu je cytomegalovírus veľmi nebezpečný pre chorých s poruchami imunity, v dnešnej dobe najmä pre pacientov s AIDS a pacientov po transplantáciách, ktorí užívajú imunosupresíva (lieky tlmiace imunitu). Okrem toho je veľmi nebezpečná CMV nákaza ľudského plodu.

Formy CMV infekcie:


1. Infekcia tehotnej ženy a plodu

V prípade, že je vírusom infikovaná tehotná žena alebo ak u nej dôjde k aktivácii už prítomného vírusu, je riziko poškodenia plodu a vznik vrodených deformácií a nevratných vývojových chýb vrátane mentálnej retardácie.

2. Cytomegalovírusový zápal hrubého čreva

Odborne ho nazývame CMV kolitída a prejavuje sa najmä horúčkou a silnými hnačkami. Pri kolonoskopií nájdeme zápalové ochorenie sliznice, niekedy má až podobu mnohopočetných vredov. Choroba je typická pre pacientov s poruchami imunity.

3. Cytomegalovírusový zápal pečene

Označuje sa ako CMV hepatitída. Môže prebiehať veľmi rýchlo a spôsobiť život ohrozujúce zlyhanie pečene. Cytomegalovírusový zápal pečene je typický pre pacientov s poruchami imunity.

4. Cytomegalovírusový zápal pažeráka

Cytomegalovírusový zápal pažeráku opäť typický pre jedincov s poruchami imunity, prejavuje sa horúčkou, poruchou prehĺtania a bolesťou pri prehĺtaní. Ak je vykonaná gastroskopia, potom sú na sliznici pažeráka viditeľné povrchové erózie alebo vredy.

5. Cytomegalovírusový zápal mozgu

CMV encefalitída je našťastie vzácna a vyskytuje sa opäť u jedincov s poruchami imunity. Môže mať dramatické prejavy vrátane zmeny osobnosti, zmätenosti, agresivity a porúch vedomia. Bez rozpoznania začatia včasnej terapie môže byť smrteľná.

6. Cytomegalovírusová mononukleóza

Jedná sa o infekčné príznaky podobné klasickej vírusovej mononukleóze spôsobenej EBV vírusom (vírus Epstein-Barrovej), však príznaky sú menej nápadné a väčšinou nezahŕňajú zdurenie lymfatických uzlín a zväčšenie pečene. Môže sa objaviť aj u ľudí s normálnou imunitou.

Diagnostika:

Diagnózu možno stanoviť buď sérologicky, tj. špeciálnym vyšetrením protilátok proti CMV v žilovej krvi, alebo metódou PCR (pri ktorej sa hodnotí prítomnosť vírusovej DNA v krvi). Okrem toho je možné vyšetriť prítomnosť CMV (jeho povrchové antigény alebo opäť DNA) vo vzorke postihnutého tkaniva získaného napr. pri gastroskopii alebo kolonoskopii.

Terapia:

Okrem symptomatickej terapie možno podávať špeciálne antivirotiká, tj. protivírusové lieky. Účinnou zlúčeninou týchto liekov je látka ganciklovir.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *