Úvod / Choroby / Cudzie teleso v uchu

Cudzie teleso v uchu

Cudzie teleso v uchuCudzie teleso v uchu je problém, s ktorým sa stretávame najčastejšie v detskom veku. Niektoré cudzie telesá môžu v uchu zostať relatívne dlho nepovšimnuté, iné však spôsobujú klinické ťažkosti, ktoré si vynútia urýchlené odstránenie telesa lekárom.

Cudzie teleso v uchu a jeho príčiny:


Cudzie teleso sa v uchu najčastejšie objaví u malého dieťaťa, ktoré si do uší strká drobné predmety ( napr. korálky ). Ďalšou možnosťou je vniknutie niektorého drobného hmyzu do vonkajšieho zvukovodu.

Prejavy:

Cudzie teleso v uchu môže spôsobiť lokálny zápal a niekedy aj hnisavú infekciu zvukovodu. Pri zúžení zvukovodu sa objavuje jednostranná porucha sluchu, prítomná býva aj bolesť a svrbenie ucha. Pri pokusoch o neodborné odstránenie telesa môže ľahko dôjsť k poraneniu zvukovodu, v horšom prípade aj k pretrhnutiu bubienka.

Diagnostika:

V prípade podozrenia na prítomnosť cudzieho telesa v uchu je vhodné vykonať vyšetrenie ORL lekárom (ušné, nosné a krčné). Lekár si môže zvukovod pomocou špeciálnych nástrojov dobre prezrieť a cudzie teleso nájsť. Toto teleso môže byť následne odborne odstránené.

Liečba:

Základom je odborné odstránenie cudzieho telesa pod kontrolou zraku pomocou špeciálnych klieštikov, či háčikov. Ak sú prítomné infekčné komplikácie, je možné nasadiť antibiotiká.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *