Úvod / Choroby / Cluster headache

Cluster headache

Cluster headacheCluster headache [klaster hedejk] je neurologické ochorenie, ktoré sa prejavuje bolesťou hlavy.

Aké sú príčiny tejto bolesti, ako sa presne prejavuje, ako ju liečiť a diagnostikovať? Postihuje skôr muža a je veľmi nepríjemná, povedzme si teda o nej niečo bližšie.

Cluster headache príčiny:


Presná príčina a mechanizmus vzniku bolesti pri cluster headache nie je jasný. U mužov je nesporne asi trikrát vyšší výskyt ako u žien a častejšie sú postihnutí fajčiari. Častý rodinný výskyt záchvatov charakteru cluster headache budí dojem určitého genetického dedičného predpokladu.

Prejavy:

Základným prejavom cluster headache sú epizódy veľmi prudkej až šokujúcej bolesti hlavy, ktorá typicky postihuje polovicu hlavy a je silná v okolí oka na postihnutej strane. Bolesť je intenzívna, výrazne silnejšia ako u bežnej migrény a niektorí ľudia ju svojou intenzitou porovnávajú s bolesťou trojklanného nervu.

Postihnutí ľudia počas záchvatu často neznesú prudšie svetlo a hlasnejšie zvuky. Záchvaty trvajú niekoľko minút až hodín a často sa reťazujú. U niektorých nešťastníkov sa bez liečby objavujú až niekoľkokrát denne.

Diagnostika:

Pacient je zvyčajne vyšetrený neurológom. Dôležitý je detailný rozbor pacientových ťažkostí a zistenie presných údajov o charaktere ťažkostí.

Ak sa jedná o záchvat bolesti hlavy u doteraz nevyšetreného človeka, je vždy dôležité vykonať vyšetrenie mozgu niektorou z vyšetrovacích metód ako je CT vyšetrenie alebo magnetická rezonancia.

Liečba:

Základom liečby sú lieky zo skupiny triptánov, ktoré sa okrem iného využívajú v terapii migrény. Pomáha aj inhalácia kyslíkom, ktorý zlepší okysličenie mozgu a prípadne aj niektoré silnejšie lieky proti bolesti. V prevencii opakovania záchvatov majú efekt niektoré lieky zo skupiny blokátorov kalciových kanálov.

U najťažších prípadov neovplyvniteľných liekmi sa skúša hlboká mozgová stimulácia (zavedenie špeciálnej stimulačnej sondy do mozgového tkaniva).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *