Úvod / Choroby / Cholesteatom

Cholesteatom

CholesteatomCholesteatom je označenie pre ochorenie stredného ucha, ktoré môže vážne narušiť sluch a pôsobiť aj ďalšie ťažkosti. Je to útvar obsahujúci tukové bunky, cholesterol a enzýmy, ktoré môžu poškodzovať okolité tkanivá. Môže sa vyskytnúť prakticky v každom veku a nejde o nádorový proces.

Aké sú príčiny tohto ochorenia, ako sa prejavuje, ako ho diagnostikovať a liečiť? Všetko sa dozviete v nasledujúcom článku.

Cholesteatom a jeho príčiny:


Presná príčina vzniku cholesteatomu nie je jasná, existuje viac teórií. Predpokladá sa existencia vrodenej a získané formy cholesteatomu. Na získanej forme sa možno môžu podieľať opakované infekcie stredného ucha a situácie, kedy došlo k prasknutiu bubienka.

Prejavy:

Na postihnutom uchu sa zhoršuje sluch a postupom času môže človek na toto ucho úplne ohluchnúť. Okrem toho býva z postihnutého ucha prítomný výtok.

Ucho niekedy bolí a pri narušení ústrojenstva rovnováhy a pohybu vo vnútornom uchu sa môže objaviť motanie hlavy. Neliečený cholesteatom môže zničiť prevodné kostičky stredného ucha (kladivko, nákovka, strmienok) a hluchota je potom prakticky nevratná.

Závažnou komplikáciou sú infekcie stredného ucha vzniknuté v teréne poškodenom rastom cholesteatomu, pretože tieto sa môžu ľahko rozšíriť na vnútorné ucho a odtiaľ na mozgové blany za vzniku meningitídy.

Diagnostika:

Vyššie uvedené ťažkosti zvyčajne vedú k vyšetreniu lekárom ORL (ušné, nosné a krčné), ktorý môže cholesteatom nájsť pri pohľade na ušný bubienok pomocou otoskopu.

Liečba:

Základom terapie je chirurgické odstránenie cholesteatomu, zákroky najčastejšie vykonávajú lekári ORL. Operácie nebývajú najľahšie, pretože je nutné odstrániť celú tkanivo cholesteatomu a navyše skúsiť zachovať čo najlepšie funkciu postihnutého ucha. Ak sa nepodarí cholesteatom skutočne kompletne odstrániť, tak má tendenciu začať rásť znova.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *