Úvod / Choroby / Celiakia

Celiakia

CeliakiaCeliakia je ochorenie čriev, ktoré je v našej populácii relatívne rozšírené. Chorobu možno zaradiť do autoimunitných zápalov čreva spoločne s Crohnovou chorobou a ulceróznou kolitídou. Ide teda o agresívnu zápalovú reakciu nášho imunitného systému proti bunkám črevnej steny. Celiakia má však od oných dvoch chorôb niektoré významné odchýlky.

Celiakia a jej príčiny:

Na rozdiel od Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy poznáme u celiakie príčinu autoimunitnej reakcie a tou je skrížená imunitnej reakcie na lepok. Lepok je látka vyskytujúca sa v obilninách a v produktoch z neho vyrobených. U ľudí s určitým genetickým predpokladom dôjde k reakcii imunitného systému na podaný lepok, pričom sa imunitný systém chybne prenastaví, napadne črevnú stenu (skrížená reakcia) a spôsobí zápal rôzneho rozsahu. 

Prejavy:

Klasicky dochádza k napadnutiu rôznych častí tenkého čreva. Prejavy sú rôzne. U niektorých ľudí je zápal iba mierny a nijako sa neprejaví. Toto je dôvod, prečo je celiakia považovaná za vzácnu, mnohí ľudia o svojej chorobe vôbec nevedia (komplikácie choroby ich však ohrozujú tiež!).

Prípadné klinické príznaky sú dosť pestré a zahŕňajú hnačky, plynatosť, bolesti brucha, chudnutie, krv v stolici, únavu, poruchu vstrebávania živín, vznik podvýživy a iné. Ťažké formy ochorenia môžu byť veľmi nepríjemné.

Pomerne zvláštnym je u celiakie výskyt kožných vyrážok na tvári, lakťoch a kolenách. Je to dané tým, že imunitný systém podráždený lepkom nenapadne len tenké črevo, ale čiastočne aj niektoré bunky kože (tejto vyrážke sa hovorí dermatitis herpetiformis Duhringovi). 

Komplikácie:

Neliečená celiakia zvyšuje šancu vzniku mnohých typov rakoviny - črevných aj mimočrevných - a zrejme najvyššie riziko je u vzniku črevných lymfómov. Problém je ten, že veľkosť tohto rizika nezávisí na ťarche celiakie.

Aj človek bez akýchkoľvek príznakov, či len s malými črevnými problémami so zistenou celiakiou by teda vo svojom záujme mal spolupracovať s lekárom na diéte.

Diagnostika:

Na diagnózu celiakie existujú špeciálne postupy, pričom základom sú krvné odbery na určité autoprotilátky (protilátky prítomné u autoimunitných chorôb), ideálne protilátky proti tkanivovej transglutaminázy.

Ak je hodnota protilátok zvýšená, vykonáva sa endoskopické vyšetrenie hornej časti tráviaceho traktu (gastroskopia) s odberom vzoriek z dvanástnika. Tieto vzorky môžu byť histologicky vyšetrené, pričom sa hodnotí prítomnosť zápalových zmien typických pre celiakiu.

Prevencia:

So samotným genetickým predpokladom k celiakii nič neurobíme. Zabrániť môžeme len vzniku prejavov choroby vylúčením lepku zo stravy a nasadením bezlepkovej diéty. To je dosť ťažké riešenie, obzvlášť keď si uvedomíme, že lepok je okrem obilnej múky a múčnych výrobkov aj v pive a vôbec v mnohých potravinách, kde by sme to ani neočakávali.

Pozorné preštudovanie etikiet jednotlivých potravín je veľmi vhodné.

Liečba:

Pri silných prejavoch celiakie je možné podať nárazovo kortikoidy k upokojeniu choroby, inak je základom terapie starostlivé dodržiavanie bezlepkovej diéty. Čím poctivejšie diétu dodržiavame, tým viac klesá riziko vzniku komplikácií v podobe nádorov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *