Úvod / Choroby / Bulímia

Bulímia

BulímiaBulímia je označenie pre psychiatrické ochorenie, ktoré je spojené s mentálnou anorexiou a zároveň významnou poruchou príjmu potravy. Výskyt poruchy je asi 10x častejší u žien ako u mužov.

Bulímia, čo všetko ju môže spôsobiť, ako sa prejavuje, ako ju diagnostikovať a môžeme ju nejako účinne liečiť? Viac podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom článku.

Bulímia a jej príčiny:


Predpokladá sa, že existujú určité genetické a dedičné predpoklady pre rozvoj bulímie. Vzhľadom na to, že ide najmä o problém dospievajúcich dievčat, sa za určitý spúšťací faktor považujú hormonálne zmeny toľko typické pre toto obdobie života. K týmto faktorom pristupujú ďalšie faktory vonkajšieho prostredia ako je chronický stres a sociálno-ekonomické vplyvy, preferencie chudých žien v západnej spoločnosti, mediálny tlak, diéty a pod.

U nezanedbateľného percenta chorých s bulímiou boli zistené rôzne formy sexuálneho zneužívania a násilia. 

Prejavy:

Typickým prejavom sú epizódy nárazového prejedanie s vysokým príjem energie a živín, ktoré sú nasledované výčitkami svedomia a zvracaním, ktoré si postihnutá žena (eventuálne postihnutý muž) sama vyvoláva.

Časté vracanie spôsobuje zápach z úst, zápalové postihnutie pažeráka kyslým žalúdočným obsahom, zvýšenú kazivosť zubov a sklony k hypokaliémii (nízky draslík v krvi) kvôli stratám draslíka v žalúdočnej šťave. Časté vracanie zvyšuje riziko Mallory-Weissovho syndrómu. Pre chorých je typické výrazné kolísanie telesnej váhy.

Diagnostika:

Pri podozrení na príznaky bulímie by postihnutý jedinec mal byť vyšetrený psychiatrom, ktorý následne diagnózu potvrdí, alebo vyvráti na základe určitých diagnostických kritérií.

Liečba:

Základom terapie je psychiatrická liečba, ktorá pozostáva z psychoterapie a farmakoterapie. Psychoterapie zahŕňa opakované sedenia s psychiatrom, zistenie prípadných príčin ťažkostí, získanie náhľadu a postupný nácvik správneho príjmu potravy. Farmakoterapia znamená podávanie liekov, efekt ukázali niektoré lieky zo skupiny antidepresív. Je však nutné poznamenať, že liečba je dlhodobá, zložitá a v niektorých prípadoch nevedie k požadovanému zlepšeniu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *