Úvod / Choroby / Bronchiektázia

Bronchiektázia

BronchiektáziaBronchiektázia je označenie stavu, pri ktorom sa v pľúcach chorého nachádzajú oblasti s abnormálne rozšírenými prieduškami. Ide o stav, ktorý so sebou nesie početné komplikácie, z ktorých najvýraznejšie sú opakované infekcie dýchacích ciest.

Bronchiektázia a jej príčiny:


Bronchiektázia môže byť vrodená alebo získaná. Vrodená existuje na podklade geneticky daného defektu prieduškových chrupaviek. Priedušky majú tvar trubíc a chrupavka tieto trubice vystužuje. Pokiaľ je chrupavka defektná, nie je schopná udržať trubicovitý tvar priedušiek a tie sa začnú vakovito rozširovať.

Získaná bronchiektázia vzniká ako dôsledok iných chorôb a vrodených porúch. Priedušky môžu byť poškodené a rozšírené napríklad po opakovaných zápaloch pľúc, najmä v detskom veku. Aj hromadenie hlienu v prieduškách pri cystickej fibróze alebo Kartagenerovom syndróme môžu byť dôvodom vzniku bronchiektázie.

Rozšírenie priedušiek môže vzniknúť aj u tuberkulózy a u procesov spojených s väzivovatením pľúc (s pľúcnou fibrózou) - ako napríklad silikóza a azbestóza.

Prejavy:

V rozšírených prieduškách sa začne hromadiť hlien, ktorý sa má správnym pohybom riasiniek sliznice vypudzovať z dýchacích ciest. To sa prejavuje častými záchvatmi kašľa s vykašliavaním hlienu a niekedy aj s vykašliavaním krvi.

Akonáhle sa v tele niečo začne hromadiť, je to vhodným miestom pre baktérie. A preto začína byť celý proces skomplikovaný opakujúcimi sa bakteriálnymi zápalmi pľúc s typickými prejavmi, ako sú vysoká teplota, kašeľ s vykašliavaním hlienu a hnisu, niekedy môže byť prítomná aj bolesť na hrudi pri nádychu.

Celý proces je spojený s dýchavičnosťou a celkovým zhoršením stavu pacienta (strata hmotnosti, nechutenstvo).

Ak tento stav trvá dlhodobo a je rozsiahlejší, môže narušiť výmenu dýchacích plynov v časti pľúc. To zhorší prietok krvi pľúcami (krv preteká pod vyšším tlakom) a to vedie k preťaženiu pravej srdcovej komory, rozvoju pľúcneho srdca.

Diagnostika:

Príznaky, ako je trvalý kašeľ s vykašliavaním hlienu a opakované zápaly pľúc, môžu lekárom napovedať. Opakované infekcie v akomkoľvek telovom systéme proste normálne nie sú. Preukázať podozrenie na rozšírenie priedušiek však nie je ľahké. Najspoľahlivejšie je nález rozšírenia pri CT vyšetrení.  

Liečba:

Samotné rozšírenie priedušiek liečiteľné nie je, hlavné je liečiť opakujúce sa zápaly pľúc pomocou antibiotík a skúsiť podávať lieky, ktoré umožnia lepšie rozpúšťanie a vykašliavanie hlienov (tzv. Mukolytiká).

Ak sú prejavy bronchiektázií príliš ťažké a opakujúce sa, zostáva jedine chirurgické riešenie, kedy sa rozšírená oblasť priedušiek s okolitým pľúcnou tkanivom odstráni. Prirodzene tieto hrudné operácie nepatria k najjednoduchším a vykonávajú ich skôr špecializované pracoviská.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *