Úvod / Choroby / Borelióza

Borelióza

boreliózaBorelióza čiže plným názvom Lymská borelióza je infekčné ochorenie nazvané podľa amerického mesta Lyme, kde bola choroba prvýkrát popísaná.

Borelióza  a jej príčina:


Ochorenie je spôsobené baktériami, ktoré patria do skupiny spirochét, ktorú poznáme pod názvom Borrelia burgdorferi. Prenášačom tejto baktérie je kliešť hojne sa vyskytujúci v slovenskej prírode.

Asi jedna tretina kliešťov túto infekciu nosia v sebe. Vzhľadom k prenosu choroby kliešťom sa Lymská borelióza niekedy pletie s kliešťovou encefalitídou, ktorú tiež prenáša kliešť. Jedná sa však o dve úplne odlišné choroby.

Prejavy boreliózy:

Baktérie sa dostanú do nášho tela najčastejšie prisatím kliešťa. Choroba potom prebieha v niekoľkých štádiách. Aj keď nie je liečená, je veľká šanca, že sa zastaví už v prvom alebo druhom štádiu.

V prvom štádiu vzniká erythema chonicum migrans. Na koži v mieste prieniku borélií do tela sa urobí červená škvrna, ktorá sa šíri do okolia a jej stred potom začne postupne blednúť.

Toto štádium môže byť doplnené chripkovitými príznakmi (únava, zvýšená teplota). Štádium vznikajúcej červenej škvrny je najvhodnejšie pre vyhľadanie lekára. Je totiž pre boréliu typické a ak navyše vieme o tom, že nás do onej oblasti uhryzol kliešť, značne tým lekárom správnu diagnózu uľahčujeme.

V ďalších štádiách (ak do nich choroba dôjde, čo nie je až toľko časté) dochádza k napadnutiu niektorých vnútorných orgánov a tkanív. Pri dlhodobom neliečenom trvania choroby môže byť ich poškodenie trvalé:

1. Kĺby

Vzniká zápal kĺbov ( artritída ). Typicky býva postihnutý kolenný kĺb, ktorý v záchvatoch opúcha, červenie a bolí. Medzi záchvatmi bývajú obdobia pokoja.

2. Srdce

Môže vzniknúť zápal srdcového svalu ( myokarditída ), tento stav môže vyústiť v zlyhanie srdca alebo poruchy srdcového rytmu.

3. Nervový systém

Môže dôjsť k zápalu mozgových blán, zápalu mozgu alebo k postihnutiu nervov. Tieto stavy sa môžu prejaviť bolesťami hlavy, horúčkami, zvracaním, poruchami citlivosti a poruchami pohyblivosti končatín.

Diagnostika:

V prvých fázach kožného postihnutia je diagnóza jednoduchá a určíme ju na základe nálezu erythema migrans. Informácia o nedávnom prisatí kliešťa môže a nemusí byť prítomná.

Zložitejšie je to s neskoršími fázami choroby. Možno sérologicky vyšetriť prítomnosť protilátok proti boréliam z krvi, lenže tieto protilátky vychádzajú pozitívne u veľkého percenta populácie a určite nemálo ľudí dostane nálepku chronickej boreliózy nezaslúžene. Z tohto odseku by malo vyplývať, že vyšetrovanie chronickej boreliózy by mal vykonávať lekár (ideálne na infekčné ochorenia), ktorý o tomto probléme niečo vie a vie výsledky správne interpretovať.

Prevencia:

Do prírody je proti kliešťom dobré nosiť dlhé nohavice, po návrate z prírody sa prehliadnuť a prípadne nájdeného kliešťa čo najrýchlejšie odstrániť. Kožu na mieste prisatia je vhodné čas od času pozrieť kvôli možným prejavom začínajúceho ochorenia. Očkovanie proti Lymskej borelióze neexistuje!

Liečba:

Proti infekcii sa používajú antibiotiká, veľmi dobre väčšinou účinkujú antibiotiká zo skupiny tetracyklínov (nesmú sa však podávať deťom). Samozrejme platí, že čím skôr sú podané, tým lepšie. U posledného štádia už nemusia mať antibiotiká efekt a človeku môžu zostať doživotné následky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *