Úvod / Choroby / Autoimunitný zápal pankreasu (autoimunitná pankreatitída)

Autoimunitný zápal pankreasu (autoimunitná pankreatitída)

Autoimunitný zápal pankreasuAutoimunitný zápal pankreasu (autoimunitná pankreatitída) je vzácnejšie ochorenie, ktoré sa považuje za špecifický podtyp chronickej pankreatitídy. Samo o sebe nebýva vyložene nebezpečné, ale napriek tomu môže svojmu nositeľovi spôsobiť veľmi vážne komplikácie. Prečo tomu tak je, si povieme nižšie.

Autoimunitný zápal pankreasu a jeho príčiny:


Autoimunitná pankreatitída patrí do skupiny autoimunitných chorôb, ktorých podstatou je poškodenie tkanív pacientovho tela jeho vlastným imunitným systémom.

Príčina vzniku choroby nie je presne známa, ide zrejme o kombináciu určitého genetického predpokladu a vplyvu vonkajších faktorov. Bolo zistené, že u ľudí s autoimunitným zápalom pankreasu sa častejšie vyskytujú aj ďalšie autoimunitné choroby (napr. Sjögrenov syndróm).

Prejavy:

Existuje viacero typov autoimunitnej pankreatitídy. Niektoré spôsobia celkové zväčšenie slinivky brušnej, ktorá získa "párkovitý" tvar, iné formy spôsobia postihnutie len určitých ložísk v pankrease. Tieto formy sú zákernejšie, pretože môžu byť ľahko zamenené za rakovinu pankreasu a viesť k zbytočnej operácii.

Postihnutie pankreasu zvyčajne nebýva spojené s bolesťami brucha, ale objavuje sa žltačka pri zhoršení odtoku žlče kvôli útlaku žlčovodu zápalom postihnutého tkaniva pankreasu.

Diagnostika:

Určiť diagnózu nie je ľahké, veľmi často je predovšetkým nutné vylúčiť prítomnosť rakoviny pankreasu. Zápalové zmeny môžu byť vidieť na ultrazvuku a na CT vyšetrení brucha.

Pomerne cenné môže byť prevedenie endosonografie s odberom biopsie postihnutého tkaniva k histologickému vyšetreniu. Histológia vylúči prítomnosť nádorových buniek a potvrdí zápal pankreasu.

V krvných náberoch bývajú zvýšené koncentrácie niektorých autoprotilátok a v určitých prípadoch zvýšenie jedného z krvných gama globulínov (IgG4).

Liečba:

Základom liečby autoimunitného zápalu pankreasu sú kortikosteroidy a pri ich užívaní ochorenie zvyčajne veľmi rýchlo ustupuje. Niektoré formy choroby sa môžu vracať a v takom prípade sa určité imunosupresíva (napr. Azatioprín) podávajú dlhodobo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *