Úvod / Choroby / Atelektáza

Atelektáza

AtelektázaTermín atelektáza znamená kolaps priedušky a uzáver časti dýchacích ciest v pľúcach, čo spôsobí nevzdušnosť danej časti pľúc s poruchou výmeny dýchacích plynov.

Aké sú príčiny tohto stavu, ako presne sa prejavuje a ako ho liečiť? Teraz si povedzme o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe tejto choroby.

Atelektáza a jej príčiny:


Niekedy nie je príčina atelektázy jasná, inokedy ide o stlačenie niektorej z priedušiek rôznymi chorobnými nálezmi zvnútra (hlienové zátky, pľúcny nádor rastúci z priedušky) alebo z okolia (pľúcny nádor zjavne utláčajúci danú priedušku, zväčšená lymfatická uzlina, tuberkulóza). Atelektáza môže vznikať aj u chronického zápalu popľúcnice (pleuritída).

Prejavy:

Pomerne často sú atelektázy bezpríznakové. Riziko prejavov rastie u akútnych foriem a pri rozsiahlych atelektázach.

Príznaky môžu zahŕňať dýchavičnosť, suchý kašeľ. V teréne akútne vzniknutej atelektázy sa môže rozvinúť zápal pľúc. Uzávery priedušiek môžu spôsobiť hromadenie hlienu pred uzáverom za vzniku bronchiektázie.

Diagnostika:

Atelektázy sú pomerne častým náhodným nálezom na röntgene pľúc. Mávajú zvyčajne klinovitý tvar a pľúcne tkanivo je v ich mieste výrazne zhustené (kondenzované).

V prípade podozrenia na závažnejšie ochorenia je vhodné doplniť CT vyšetrenie pľúc, prípadne bronchoskopiu.

Liečba:

V mnohých prípadoch sa atelektáza nerieši a ľudia sú iba sledovaní. Ak táto choroba vzniká v teréne iného ochorenia (napríklad pľúcneho nádoru), liečba spočíva v terapii tejto vyvolávajúcej príčiny. Ak spôsobí atelektáza ťažkosti a pritom nie je prítomné ďalšie závažné ochorenie, je možné stav zlepšiť pomocou dychovej rehabilitácie.

V prípade infekčných komplikácií sa podávajú antibiotiká.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *