Úvod / Choroby / Amébové infekcie

Amébové infekcie

Amébové infekcie Amébové infekcie sú celkovo menej známe infekčné ochorenia. Môžu byť nebezpečné a je vhodné mať o nich aspoň základné informácie. Teraz si povedzme pár viet o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.

Amébové infekcie a ich príčiny:


Amébové infekcie sú vyvolané amébami, čo sú okom neviditeľné mikroorganizmy, ktoré patria medzi prvoky. Améby sa vyskytujú najmä v tropických oblastiach a napádajú ľudský tráviaci systém.

Infekčný prenos je tzv. fekálno-orálnou cestou, čo znamená, že sa améby dostanú do stolice postihnutého a stolicou sa šíria do okolia. Ak sú nízke hygienické štandardy, potom môže infikovaná stolica kontaminovať pitnú vodu alebo potraviny a tak nakaziť ďalších ľudí.

Prejavy:

Typické sú črevné postihnutia. Améby sú značne agresívne a poškodzujú sliznicu čreva, u niektorých ľudí spôsobia dokonca vznik slizničných vredov. Medzi klinické prejavy patria hnačky, objavenie sa krvi a hlienu v stolici, bolesti bruchazvýšená teplota. Závažnými komplikáciami je toxický megakolón, zápalové zúženie čreva a pretrhnutiu čreva.

Okrem postihnutia čreva sa môžu améby dostať aj do iných tkanív a orgánov, popisovaný je napríklad amébový zápal pečene, amébová perikarditída a amébový zápal mozgu. Améby môžu v rôznych tkanivách spôsobiť vznik amébových abscesov (napríklad v mozgu a pečeni).

Diagnostika:

Na infekciu je vhodné myslieť u človeka, ktorý má vyššie zmienené prejavy a nedávno bol v tropickej krajine s nízkym hygienickým štandardom, typicky v Afrike.

Dôležité je mikrobiologické vyšetrenie stolice a prípadne sérologické vyšetrenie krvi na zistenie protilátok proti amébám. Abscesy môžu byť zobrazené pomocou ultrazvuku alebo CT vyšetrenia.

Liečba:

Ak je infekcia potvrdená, podávajú sa špeciálne chemoterapeutiká proti amébám. Bežné antibiotiká sú neúčinné. Podporná terapia má zabrániť dehydratácii a prípadne tlmiť bolesti brucha.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *