Úvod / Choroby / Akútna poststreptokoková glomerulonefritída

Akútna poststreptokoková glomerulonefritída

Akútna poststreptokoková glomerulonefritídaAkútna poststreptokoková glomerulonefritída je relatívne neškodné ochorenie postihujúce obličky, ktoré sa objavuje po niektorých streptokokových infekciách. Teraz si povedzme hlavné informácie o príčinách, prejavoch, diagnostike a liečbe.

Akútna poststreptokoková glomerulonefritída a jej príčiny:


Príčinou je imunitou vyvolaný zápal, ktorý vzniká s krátkym odstupom (2-4 týždne) po prekonanej neliečenej streptokokovej infekcii, ako je impetigo, ruža, angína alebo zápal hltana.

Prejavy:

Ochorenie sa prejavuje ako glomerulonefritída sa zápalovým poškodením glomerulov, čo sú mikroskopické filtračné jednotky obličky. Choroba má príznaky nefritického syndrómu s nálezom krvi a menšieho množstva bielkoviny v moči. U niektorých ľudí sa zvyšuje krvný tlak a objavujú sa opuchy tkanív. Po niekoľkých mesiacoch sa stav u väčšiny ľudí upravuje do normálu. V niektorých prípadoch však môže dôjsť k náhlemu zhoršeniu funkcie obličiek sa známkami akútneho zlyhania obličiek.

Diagnostika:

Dôležité je vyšetrenie moču, vyšetrenie obličiek (obličkové parametre v krvi, v niektorých nejasných prípadoch môže byť potrebná biopsia obličiek) a vyšetrenie krvného tlaku. Nedávnu streptokokovú infekciu môžeme potvrdiť sérologicky nálezom protilátok v krvi.

Prevencia:

Najlepšou prevenciou je včas začať liečiť akúkoľvek streptokokovú infekciu pomocou antibiotík. Rýchla likvidácia baktérií zabráni vzniku chybnej imunitnej reakcie a následnému vzniku glomerulonefritídy.

Liečba:

Stav väčšinou nie je nutné liečiť a pacienta iba sledujeme s opakovanými kontrolami funkcie obličiek a krvného tlaku. Ak sú ešte prítomné známky doznievajúcej streptokokovej infekcie, odporúča sa ju doliečiť antibiotikami. V prípade zníženého výdaja moču, rozvratu vnútorného prostredia a ďalších známok akútneho zlyhania obličiek môže byť potrebná akútna dialýza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *