Úvod / Choroby / Abstinenčné príznaky pri fajčení

Abstinenčné príznaky pri fajčení

Abstinenčné príznaky pri fajčeníAbstinenčné príznaky pri fajčení sa objavujú pri dlhodobom fajčení. Fajčenie je možné považovať za užívanie návykovej látky, a preto sa nie je čomu diviť, keď sa pri jeho vysadení objaví odvykací stav.

Príčiny abstinenčných príznakov pri fajčení:


Abstinenčné príznaky pri fajčení sa objavia čoskoro - do niekoľkých hodín až 1-2 dní - po tom, čo chronický fajčiar prestal fajčiť a sú hlavným problémom pri odvykaní od fajčenia.

Dôvodom je stav závislosti na zlúčenine nikotín, ktorá je obsiahnutá v cigaretovom dyme a pôsobí na určité mozgové receptory.

Prejavy abstinenčných príznakov pri fajčení:

Abstinenčné príznaky pri fajčení sa zvyčajne objavia prvé týždne pri odvykaní od fajčenia. Objavuje sa veľmi silná túžba (odborne craving [krejving]) po cigarete, ale najmä nervozita, nespavosť, podráždenosť, nesústredenosť, nadmerné potenie, búšenie srdca a bolesti hlavy. Súčasťou odvykacieho stavu je aj zvýšená chuť do jedla a nevôľou vnímaný nárast na váhe.

Situácia je zhoršená aj povedzme zvykovou závislosťou, kedy je človek v určitých situáciách jednoducho zvyknutý si tú cigaretu dať (napr. pri káve, pri čítaní novín). To je však skôr sociálny typ závislosti ako klasické závislosti na určitej chemickej látke.

Diagnostika:

Diagnóza je ľahká - ide o prítomnosť spomínaných príznakov u človeka, ktorý nedávno skončil s fajčením.

Liečba abstinenčných príznakov pri fajčení:

Terapia je zásadná, pretože inak veľká väčšina ľudí neodolá a cigaretu si dá, čím do závislosti opäť postupne spadne. Hlavné možnosti liečby pri odvykaní od fajčenia sú lieky, ktoré obsahujú nikotín. Môžu byť podávané v podobe tabliet, žuvačiek alebo kožných náplastí, z ktorých sa nikotín uvoľňuje. Po niekoľkých týždňoch až mesiacoch sa dávky podávaného nikotínu znižujú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *